Tuesday, 6 March 2012

I don't like standard beauty - there is no beauty without strangeness. ~Karl Lagerfeld

Ütlen ette, et kui see teema teid ei huvita, ei ole mõtet teil seda lugeda. Ma lihtsalt tahan selle endast välja saada. Tahan kirjutada oma arvamuse ja jätta väikse jälje. Siin blogis pole palju lugejaid, kuid ma loodan et nende väheste lugejate maailmapilt avardub.


Kas te olete märganud, kui madal on tänapäeva noorte enesehinnang? Ma olen juba päris pikalt tahtnud sellest teemast kirjutada, sest ma tunnen selle teemaga mingit sidet.
Täna lugesin tumblr's jälle postitust: "Reblog if you actually think you're ugly."( reblog kui sa arvad, et sa oled kole) Ja reblogijate arv oli päris muljetavaldav. Tuhanded tüdrukud maailmas pole rahul oma välimusega, nad lõiguvad ennast, söövad enda lohutamiseks või ei söö üldse. Need noored vajavad toetust - nad vajavad tunnustust inimestelt enda ümber, selleks, et nad õpiksid iseennast hindama.
 Minu arvates on see päris kurb, et tüdrukute iidoliteks on pulkpeened modellid. Ei mõisteta, et ilu ei seisne ainult välises kenaduses, vaid tähtis on just nimelt sisemine ilu. Miks muretseda enda keha pärast? Kui olla enesekindel, on seda näha inimese näost ja käitumisest. Inimesed pööravadki enesekindlatele noortele rohkem tähelepanu, see on meie alateadvuses. Enesekindlad inimesed näivad meile usaldusväärsemad ja elurõõmsamad.
Ma absoluutselt ei mõista, miks tahetakse peenikesed. Mõnel on see geenides, aga mõned reaalselt näljutavad ennast. Kurvid on kenad, päriselt ka. Kunagi oli ideaalne keha kurvidega: puusad ja büst. Aga nüüd on ideaal pesulaud. Jääb mulje, nagu oleks maailmas toit otsa saanud.
Üks asjalik uuendus tänapäeval on vähemalt olemas. Moeloojad lubavad poodiumile ka pluss-suuruses modelle. Jah, kangast tõesti kulub rohkem, aga kui teismelised tüdrukud näevad, et ka kurvidega naised lubatakse moelavadele, siis väheneb surve näha välja nagu piitspeenike barbi näoga modell.
Just hiljuti tuli ka Delfis välja uudis, mida veidi tsiteeriks:
" Londoni ülikooli juures tegutseva majandus- ja poliitteaduste kooli LSE uurijate osutusel on igati õigustatud valitsuste püüdlused seadusega keelata modelliagentuuridel väga peenikeste naiste kasutamine moelavadel ning ajakirjadel selliste reklaamide ja fotode trükkimine, mis annavad mõista, et äärmuslik kõhnus on veetlev, vahendab The Guardian.
Ligi 3000 noort Ühendkuningriigi ja muude Euroopa riikide naisterahvast hõlmanud maailma esimene anoreksia-analüüs näitas, et ühiskondlik ja kultuuriline keskkond mõjutavad neidude otsuseid küsimuses, kas enda näljutamine tajutud ideaalse kehakuju saavutamise eesmärgil on põhjendatud.
Noori naisi, kes moodustavad neurogeense isutuse ehk anorexia nervosa all kannatajatest 90 protsenti, mõjutavad nende kaasealiste kogukonna kehamõõtmed ja -kaal.
Uurijate kinnitusel on isutuse näol tegu ühiskondlikult nakkava haigusega; see paistab olevat valdavam riikides nagu Prantsusmaa, kus naised on Euroopa keskmisest kõhnemad.
Selgus, et reeglina tabab psüühikahäire 15–34 aasta vanuseid tütarlapsi ja naisi, kes on valmis minapildi korrigeerimise nimel tervist rikkuma. "

Kas see on tõesti noorte ideaal?
(via 
http://zenvigroup.blogspot.com)Miks see teema mind nii väga kurvastab? Noored ei mõtle sellele, kuidas mõjub see nende tervisele. Eriti tüdrukud. Paar aastat tagasi kaotasin ka mina veidi kilosid, mitte küll sihilikult, kuid siiski. Pärast seda pidin veidi arstidega rohkem suhtlema, sest sellisel asjal on tagajärjed. Kuulsin siis arstilt, et ta on näinud palju tüdrukuid, kes tahavad nii väga kaalust alla saada ja saavadki. Aga kui sellist asja ei konsulteeri arstiga, siis tekivad tüsistused, mis võivad mõjutada inimest elu lõpuni. Südamekahjustused, maksakahjustused, neerukahjustused, viljatus, isiksuse muutused, muutused ajus, luude hõrenemine, immuunsüsteemi kahjustused, pidevad tervisekahjustused - kas need ei ole piisavalt hullud? Miks riskida oma tervisega ainult selleks, et saavutada väikseim rõivanumber? Te kõik olete ilusad, kõigil teist on midagi erilist. Pole mõtet tahta olla nagu kõik teised.
Kõige hullem on see, et tihti ei suuda me arvatagi, kes meie seast on söömishäiretega. Näiteks anoreksiasse haigestunud noorukid on sageli suuri nõudmisi esitavas keskkonnas. Nad on hea käitumisega , usinad ja tublid tüdrukud, kes ümbritsejate ootustele vastu tulles varjavad oma negatiivseid tundeid ja mässumeelt. Ka enne haigestumist väljendub nende isiksustes täiuslikkusele püüdlemine, rohkem sissepoole elamine ja teatav jäikus.
Buliimia all kannatajad on rohkem väljapoole suunatud, avalikult viha ja impulsiivsust väljanäitavad kui anorektikud. Ka selle äärmusega käivad kaasa tüsistused, mida ma isegi ei hakka siia kirjutama, sest see nimekiri on väga pikk.


...
See postitus oli veidi teistsugune kui tavaliselt, ei ole enam igapäevane jutt, vaid päris minu arvamus. Aitäh neile, kes raatsisid lugeda :) 

1 comment:

  1. Sattusin kunagi nägema mingit Briti saadet, kus tegutseti selle nimel, et viia seadusesse sisse, et modellid ei tohiks olla alla suurusnumbri 36 v midagi sellist oli vähemalt.

    ReplyDelete